Biografia

JAN HYJEK rocznik 1957. Debiutował w 1976 r. tekstami satyrycznymi w Programie III Polskiego Radia, a w „Powtórce z rozrywki” jako autor tekstów, kompozytor i wykonawca piosenek. Wraz z siostrami Małgorzatą i Agnieszką; Renatą (Agatą) Wybieralską oraz innymi osobami koncertował w klubach studenckich, początkowo dzieląc mikrofon z zaprzyjaźnionym zespołem Krzysztofa MyszkowskiegoStare Dobre Małżeństwo. Pierwsze piosenki, jako kompozytor, tworzył na przełomie lat 1970-80 do świetnych tekstów swojej siostry Małgosi. Działał w ruchu teatralnym, prowadząc liczne grupy teatralne, wystawiał także własne sztuki. Nie ominął go kabaret (Tosca -współpraca m. in. z Justyną Szafran i muzykami Marzeną Osiewicz i Andrzejem Matuszem, ŁOiMY -zespół 10 osobowy, Rewolwer 2004 -z Beatą Nykiel i Romanem Sadowskim), tworzył piosenki we współpracy z kompozytorami Jackiem Skowrońskim, prof. Zbyszkiem Kozubem, Wojtkiem Winiarskim (Good Staff). Ostatnio (2023 r.) nawiązanie współpracy artystycznej z Zespołem POD STRZECHĄ.

Listopad 2022 r. – dostałem w niesamowitym prezencie… coś wyjątkowego – „Balladę dla Jana Hyjka” – zgadnijcie od kogo!!!

Jego piosenki śpiewali publicznie: Krzysztof Myszkowski SDM https://www.youtube.com/watch?v=UGmK40t1jgo, Justyna Szafran, Ewa Głowacka-Fierek, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu Bożena Borowska, Michalina Brudnowska z grupą Good Staff, Anna Winiarska z grupą Good Staff, Joanna Skowrońska z towarzyszeniem Jacka Skowrońskiego (aranże piosenek – muzyki i tekstów Jana Hyjka + fortepian + kompozycje – muzyka Jacka Skowrońskiego) PIEŚNI – link: https://www.youtube.com/watch?v=iEKQy9g2JoA  oraz: POWIEDZ MI COŚ – link: https://www.youtube.com/watch?v=LXDKQFa_BT0

Beata Nykiel, Roman Sadowski, a dawniej  Małgorzata i Agnieszka Hyjek https://www.youtube.com/watch?v=7SN1JXNGCVA, Agata Wybieralska, Teresa Strzyż i Tadeusz Szukała, Zuzanna Walczak, Barbara Walczak, Anna Hyjek oraz członkowie zespołów teatralnych i wokalnych, a ostatnio Zespół POD STRZECHĄ!!!

Dziękuję za liczne i bardzo przychylne komentarze na temat tego bloga/strony jednak ze względu na setki rosyjskojęzycznych „wpisów” – spamu… musiałem zablokować możliwość komentowania. Nie spodziewałem się tylu dobrych słów! Dziękuję.

Zapraszam na mojego na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/hyjekjan/

Idąc śladem ojca od 15 roku życia latał sportowo na szybowcach, a później na samolotach w Aeroklubie Poznańskim. Skakał ze spadochronem. Został technikiem elektronikiem, odbył dwuletnią służbę wojskową w Śremie (był trębaczem pułku) i na poznańskiej Ławicy. Armia, to temat jego pierwszej napisanej w latach 1986-89 powieści -KLEPSYDRA JAŹNI (wydana w 2019 roku). Ukończył dzienne studia pedagogiczne (UAM, WNS) w Poznaniu.

Miejsca zamieszkania: Rybno Wielkie, Iwno, Łaziska, Wrocław, Suchy Las, Poznań.

Ważny i piękny ślad w sercu: Ewa Czarniecka (żyła lat 19), była przyjaźń i wspólna praca  – zespół wokalno-instrumentalny 1977-79, teatr amatorski i wystawione 2 razy Jasełka * jest ul. Ewy Czarnieckiej w Suchym Lesie * EC – osoba w wydanej w 2019 powieści Klepsydra jaźni, czyli armia słabeuszy * Ewie Czarnieckiej są dedykowane piosenki autorstwa JH

Latał na lotniach, czego nie bez żalu zaniechał. Z Chórem UAM koncertował w kraju i za granicą. Biegacz  i autostopowicz. Miłośnik muzyki poważnej i Tatr. Zamiłowany fotografik. Rzeźbi w drewnie i kamieniu. W swoich książkach opublikował swoje grafiki. Jego prace malarskie/graficzne są treścią okładek książek, fotografie są na okładkach płyt.

15 lat życia zabrała mu własnoręczna budowa domu. Murował, betonował, tynkował, gipsował, przybijał, ciął   i spawał, bo umiał, ale czego serdecznie nie lubił.

12 lat przepracował w szkolnictwie. Realizował swój program telewizyjny. Bywał konferansjerem i wodzirejem. W liceach prowadził wykłady z tematyki prorodzinnej. Uczył tańca towarzyskiego.

Po operacji na strunach głosowych rozstał się z zawodem nauczyciela. 23 lata pracował jako urzędnik samorządowy (do emerytury). Z żoną Teresą wychowuje pięcioro dzieci. Miał z żoną doświadczenie (10 lat) w temacie adopcja i przysposobienie.

Działał w Komitecie Obywatelskim.

Wydał powieści: –Nie oglądaj się wstecz – („Hlondianum” 1997 r., 2004 r.) i – Koła czasu – (2004 r.). W 2006r. ukazał się w niewielkim nakładzie subskrypcyjnym tomik 101 piosenek – Zbudzone zmilczenia – wydany w 2008 roku przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Sporna Śliwka – 2008 Oficyna Wydawnicza G&P. KLEPSYDRA JAŹNI, czyli armia słabeuszy  JAN HYJEK s 287, Wydanie I, Poznań 2019    ISBN 978-83-66194-01-4 Wydawca: Drukarnia Wielkopolska Sp. z o.o. (powieść dedykowana                                  śp. Ewie Czarnieckiej)

Jest laureatem kilkunastu konkursów literackich w kategorii prozy i poezji. Otrzymał między innymi wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach na powieść dla dzieci za powieść przygodową – SPORNA ŚLIWKA (była nominowana do nagrody im. Kornela Makuszyńskiego).

Po 28 latach przerwy powrócił (na 7 kolejnych lat) do latania szybowcowego w Aeroklubie Poznańskim.

Wielokrotnie bywał konferansjerem: pierwsze koncerty Starego Dobrego Małżeństwa, np. koncert (5000 widzów, plener -„Teatralka” w Poznaniu) Mietka Szcześniaka, Anny Marii Jopek, Kasi Stankiewicz. * „Ostatnio” w 30 rocznicę pierwszego koncertu Krzysztofa Myszkowskiego SDM – w Auli UAM 13. 12. 2013 roku, był scenografem, trębaczem i konferansjerem  w czasie jubileuszowego koncertu Starego Dobrego Małżeństwa w Auli UAM 13. 12. 2013 roku oraz współ-wykonawcą ( w duecie z Krzysztofem Myszkowskim) ostatniego „numeru” programu – swojej Piosenki frustracyjnej, co poczytuje sobie jako zaszczyt. * Scenografia  („Windows 12”) w Auli UAM 4. 03. 2015 r. – koncert Krzysztofa Myszkowskiego SDM „WINYLOWO” w sali wypełnionej „po brzegi” i z „dostawkami”. Na 35. lecie Zespołu SDM scenografia: mityczny Ikarus linii 82 (jak w piosence), a potem 3 kolejne scenografie w następnych latach.

Odbywa liczne, dynamicznie prowadzone spotkania autorskie.

Gościnny udział w nagraniach zespołu Hlev (2009) – autorski pastisz.

Zespół Stare Dobre Małżeństwo: Krzysztof Myszkowski zaśpiewał, zagrał i nagrał  jego Piosenkę Frustracyjną.

Ukazał się (10 października 2016 r.) dwupłytowy album SDM Memorabilia, na którym znalazły się muzyczne, głosowe, tekstowe i fletowe ślady Jana Hyjka, obok innych, którzy w początkach zespołu SDM zaznaczyli swoją obecność.

Nagrania Wrocław 2014 – producent K. M. SDM

W 30 rocznicę pierwszego koncertu Krzysztofa Myszkowskiego – koncert (w tym promocja nowej płyty SDM – MÓWI MĄDROŚĆ) w Auli UAM 13. 12. 2013 roku, śpiewali Piosenkę Frustracyjną w duecie (po ostatnim bisie) Krzysztof Myszkowski i Jan Hyjek. www.sdm-myszkowski.com       Na scenie stała stara gitara Defil Jana Hyjka, na której wówczas – 30 lat temu Krzysztof grał… Po koncercie była feta i tort w kształcie gitary. Podziękowania należą się obecnym na koncercie Fanom zespołu SDM za tak serdeczne przyjęcie. W holu można było oglądać wystawę – stare fotografie SDM z początków istnienia Zespołu – wystawę przygotował Radosław Balicki, który z Janem Hyjkiem prowadził konferansjerkę, ale też był organizatorem jubileuszowego koncertu. Miło było gościć grono profesorów naszej Alma Mater i koleżeństwo z czasów studiów na WNS!

(W zakładce MUZYKA: gra i śpiewa Krzysztof Myszkowski SDM; piosenki -kompozycje z własnymi tekstami wykonuje Jan Hyjek; śpiewa i gra na bębenku: Agnieszka Hyjek -Nagrania z roku 1993  oraz z roku 2014.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *